Littelfuse V320LS40C
V320LS40C picture photo
Mfg. Part Number
V320LS40C
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 462V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V320LS40C.pdf
Availability of V320LS40C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V320LS40C Order Process
Ship out your order
Specifications of V320LS40C
Internal Part NumberEIS-V320LS40C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)462V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)558V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts-
Energy345J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V320LS40C
Related LinksV320, V320LS40C Datasheet, Littelfuse Distributor
V320LS40C Details Description
Related parts for V320LS40C
RES SMD 1M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 604 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
PROMOTION KIT HAN 3A INOX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf