Littelfuse V33ZA05P
V33ZA05P picture photo
Mfg. Part Number
V33ZA05P
Brief Description
VARISTOR 29.5V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
V33ZA05P.pdf
Availability of V33ZA05P
QUANTITY
V33ZA05P Order Process
Ship out your order
Specifications of V33ZA05P
Internal Part NumberEIS-V33ZA05P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy0.30J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V33ZA05P
Related LinksV33Z, V33ZA05P Datasheet, Littelfuse Distributor
V33ZA05P Details Description
Related parts for V33ZA05P
IC REG SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
63X60MM RED LED BACKLIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
7+7 WAY M HORIZ BM SMT W/5MM JS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 0603 datasheet.pdf