Littelfuse V33ZA05PX2855
V33ZA05PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V33ZA05PX2855
Brief Description
VARISTOR 29.5V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
V33ZA05PX2855.pdf
Availability of V33ZA05PX2855
QUANTITY
V33ZA05PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V33ZA05PX2855
Internal Part NumberEIS-V33ZA05PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy0.30J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V33ZA05PX2855
Related LinksV33ZA0, V33ZA05PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V33ZA05PX2855 Details Description
Related parts for V33ZA05PX2855
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PROGRAMMABLE SYSTEM ON A CHIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 7CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.3A 240 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf