Littelfuse V33ZA1PX2855
V33ZA1PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V33ZA1PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 29.5V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
V33ZA1PX2855.pdf
Availability of V33ZA1PX2855
QUANTITY
V33ZA1PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V33ZA1PX2855
Internal Part NumberEIS-V33ZA1PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy1.2J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V33ZA1PX2855
Related LinksV33ZA1, V33ZA1PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V33ZA1PX2855 Details Description
Related parts for V33ZA1PX2855
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 2.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.4286K OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf