Littelfuse V36ZT80PX2855
V36ZT80PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V36ZT80PX2855
Brief Description
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V36ZT80PX2855.pdf
Availability of V36ZT80PX2855
QUANTITY
V36ZT80PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V36ZT80PX2855
Internal Part NumberEIS-V36ZT80PX2855
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)32.4V
Varistor Voltage (Typ)36V
Varistor Voltage (Max)39.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts23VAC
Maximum DC Volts28VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V36ZT80PX2855
Related LinksV36ZT8, V36ZT80PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V36ZT80PX2855 Details Description
Related parts for V36ZT80PX2855
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 20K OHM 5% TOLER datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 500A DO200AA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
D4N-4225 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC DDR3 1GB 96BGA datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-7PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf