Vicor Corporation V375A12C400BL
V375A12C400BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A12C400BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V375A12C400BL.pdf
Availability of V375A12C400BL
QUANTITY
V375A12C400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12C400BL
Internal Part NumberEIS-V375A12C400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12C400BL
Related LinksV375A1, V375A12C400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12C400BL Details Description
Related parts for V375A12C400BL
RES 2.7K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24.7V 500W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP D FLOA G50 Z datasheet.pdf