Vicor Corporation V375A12C600BS
V375A12C600BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A12C600BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12C600BS.pdf
Availability of V375A12C600BS
QUANTITY
V375A12C600BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12C600BS
Internal Part NumberEIS-V375A12C600BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12C600BS
Related LinksV375A1, V375A12C600BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12C600BS Details Description
Related parts for V375A12C600BS
CAP FILM 3900PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y1-CU datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 52POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10.16MM datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf