Vicor Corporation V375A12E600BN3
V375A12E600BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A12E600BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12E600BN3.pdf
Availability of V375A12E600BN3
QUANTITY
V375A12E600BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12E600BN3
Internal Part NumberEIS-V375A12E600BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12E600BN3
Related LinksV375A12, V375A12E600BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12E600BN3 Details Description
Related parts for V375A12E600BN3
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3L datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 107-214V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 420 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf