Vicor Corporation V375A12T600B
V375A12T600B picture photo
Mfg. Part Number
V375A12T600B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12T600B.pdf
Availability of V375A12T600B
QUANTITY
V375A12T600B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12T600B
Internal Part NumberEIS-V375A12T600B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12T600B
Related LinksV375A1, V375A12T600B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12T600B Details Description
Related parts for V375A12T600B
CONN HEADER 6POS 2MM GOLD DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -38DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 450V CH 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf