Vicor Corporation V375A12T600BG3
V375A12T600BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A12T600BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12T600BG3.pdf
Availability of V375A12T600BG3
QUANTITY
V375A12T600BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12T600BG3
Internal Part NumberEIS-V375A12T600BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12T600BG3
Related LinksV375A12, V375A12T600BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12T600BG3 Details Description
Related parts for V375A12T600BG3
CONN HEADER .100 SNGL R/A 31POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 9VDC 3.5KHZ PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf