Vicor Corporation V375A12T600BN
V375A12T600BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A12T600BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12T600BN.pdf
Availability of V375A12T600BN
QUANTITY
V375A12T600BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12T600BN
Internal Part NumberEIS-V375A12T600BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12T600BN
Related LinksV375A1, V375A12T600BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12T600BN Details Description
Related parts for V375A12T600BN
CAP TRIMMER 1.4-3PF 100V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC TIME CODE RCVR/GEN 44-PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 4POS 18AWG T/H datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
BNC PLUG TO BNC PLUG 1505A 36" datasheet.pdf