Vicor Corporation V375A15C600BN
V375A15C600BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A15C600BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15C600BN.pdf
Availability of V375A15C600BN
QUANTITY
V375A15C600BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15C600BN
Internal Part NumberEIS-V375A15C600BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15C600BN
Related LinksV375A1, V375A15C600BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15C600BN Details Description
Related parts for V375A15C600BN
IC FPGA 289 I/O 352BGA datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SOD123FL datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 5V datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 25.4X457.2MM REC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf