Vicor Corporation V375A15E400B
V375A15E400B picture photo
Mfg. Part Number
V375A15E400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V375A15E400B.pdf
Availability of V375A15E400B
QUANTITY
V375A15E400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15E400B
Internal Part NumberEIS-V375A15E400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15E400B
Related LinksV375A1, V375A15E400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15E400B Details Description
Related parts for V375A15E400B
TERMINAL TURRET FORK TYPE .051"L datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 6A 600V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf