Vicor Corporation V375A15E400B
V375A15E400B picture photo
Mfg. Part Number
V375A15E400B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V375A15E400B.pdf
Availability of V375A15E400B
QUANTITY
V375A15E400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15E400B
Internal Part NumberEIS-V375A15E400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15E400B
Related LinksV375A1, V375A15E400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15E400B Details Description
Related parts for V375A15E400B
FUSE GLASS 9A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC CTRLR CCFL SGL/MULT HP 16SSOP datasheet.pdf
BOX ABS TRN RED 2.3"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 0.1A SYNC SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 34A 408W datasheet.pdf