Vicor Corporation V375A15E600B3
V375A15E600B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A15E600B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15E600B3.pdf
Availability of V375A15E600B3
QUANTITY
V375A15E600B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15E600B3
Internal Part NumberEIS-V375A15E600B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15E600B3
Related LinksV375A1, V375A15E600B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15E600B3 Details Description
Related parts for V375A15E600B3
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10A M25 datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 3.8A 130 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 400MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLIP SNWV SMD datasheet.pdf