Vicor Corporation V375A15M400BN
V375A15M400BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A15M400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V375A15M400BN.pdf
Availability of V375A15M400BN
QUANTITY
V375A15M400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15M400BN
Internal Part NumberEIS-V375A15M400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15M400BN
Related LinksV375A1, V375A15M400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15M400BN Details Description
Related parts for V375A15M400BN
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 5/3.3V/ADJ TRPL MONIT 8-MSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 100MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf