Vicor Corporation V375A15T400BG
V375A15T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A15T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V375A15T400BG.pdf
Availability of V375A15T400BG
QUANTITY
V375A15T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15T400BG
Internal Part NumberEIS-V375A15T400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15T400BG
Related LinksV375A1, V375A15T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15T400BG Details Description
Related parts for V375A15T400BG
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 200A TO-264 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 250NH 250MA 2.28 OHM datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT datasheet.pdf