Vicor Corporation V375A24E600BG3
V375A24E600BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A24E600BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W
Datasheet Download
V375A24E600BG3.pdf
Availability of V375A24E600BG3
QUANTITY
V375A24E600BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A24E600BG3
Internal Part NumberEIS-V375A24E600BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A24E600BG3
Related LinksV375A24, V375A24E600BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A24E600BG3 Details Description
Related parts for V375A24E600BG3
IC OPAMP ISOLATION 50KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BUSBAR 3 PHASE 15 POLE 25X266MM datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKT R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 1MM R/A datasheet.pdf