Vicor Corporation V375A24M400BN
V375A24M400BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A24M400BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V375A24M400BN.pdf
Availability of V375A24M400BN
QUANTITY
V375A24M400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A24M400BN
Internal Part NumberEIS-V375A24M400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A24M400BN
Related LinksV375A2, V375A24M400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A24M400BN Details Description
Related parts for V375A24M400BN
IC SWITCH ADDRESS NCH O-D 6-TSOC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 2PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 660MA 530 MOHM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf