Vicor Corporation V375A24M400BN3
V375A24M400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A24M400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V375A24M400BN3.pdf
Availability of V375A24M400BN3
QUANTITY
V375A24M400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A24M400BN3
Internal Part NumberEIS-V375A24M400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A24M400BN3
Related LinksV375A24, V375A24M400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A24M400BN3 Details Description
Related parts for V375A24M400BN3
IC NOR R/S LTCH 3ST QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .050" STR GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 20A TO-252 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 630V 20% RADIAL datasheet.pdf