Vicor Corporation V375A28C400BG3
V375A28C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28C400BG3.pdf
Availability of V375A28C400BG3
QUANTITY
V375A28C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28C400BG3
Internal Part NumberEIS-V375A28C400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28C400BG3
Related LinksV375A28, V375A28C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28C400BG3 Details Description
Related parts for V375A28C400BG3
IC DECODER MS SERIES 20-SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-14AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 RED&BLK BOOT 14' datasheet.pdf
LED PANEL IND RED DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LJT 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
4,7UF 160V 6,3X11 datasheet.pdf