Vicor Corporation V375A28E600BG2
V375A28E600BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28E600BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W
Datasheet Download
V375A28E600BG2.pdf
Availability of V375A28E600BG2
QUANTITY
V375A28E600BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28E600BG2
Internal Part NumberEIS-V375A28E600BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21.43A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28E600BG2
Related LinksV375A28, V375A28E600BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28E600BG2 Details Description
Related parts for V375A28E600BG2
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 104 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf