Vicor Corporation V375A28E600BG3
V375A28E600BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28E600BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W
Datasheet Download
V375A28E600BG3.pdf
Availability of V375A28E600BG3
QUANTITY
V375A28E600BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28E600BG3
Internal Part NumberEIS-V375A28E600BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21.43A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28E600BG3
Related LinksV375A28, V375A28E600BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28E600BG3 Details Description
Related parts for V375A28E600BG3
CONN PIN WIRE 16-14AWG P-G datasheet.pdf
LED 7-SEG 20MM CA HE RED LHD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLACK/WHITE datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 90POS T/H datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf