Vicor Corporation V375A28H400BG2
V375A28H400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28H400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28H400BG2.pdf
Availability of V375A28H400BG2
QUANTITY
V375A28H400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28H400BG2
Internal Part NumberEIS-V375A28H400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28H400BG2
Related LinksV375A28, V375A28H400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28H400BG2 Details Description
Related parts for V375A28H400BG2
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf