Vicor Corporation V375A28H400BG3
V375A28H400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28H400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28H400BG3.pdf
Availability of V375A28H400BG3
QUANTITY
V375A28H400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28H400BG3
Internal Part NumberEIS-V375A28H400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28H400BG3
Related LinksV375A28, V375A28H400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28H400BG3 Details Description
Related parts for V375A28H400BG3
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC SC70-6 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
IC COMP VOLT PUSH-PULL DL 8SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf