Vicor Corporation V375A28H600BG
V375A28H600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A28H600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W
Datasheet Download
V375A28H600BG.pdf
Availability of V375A28H600BG
QUANTITY
V375A28H600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28H600BG
Internal Part NumberEIS-V375A28H600BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21.43A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28H600BG
Related LinksV375A2, V375A28H600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28H600BG Details Description
Related parts for V375A28H600BG
IC ADC 15BIT FAST 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 2AG datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4854-F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 324BGA datasheet.pdf
24BIT 192KHZ STEREO DAC IC datasheet.pdf