Vicor Corporation V375A28M400B3
V375A28M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28M400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28M400B3.pdf
Availability of V375A28M400B3
QUANTITY
V375A28M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28M400B3
Internal Part NumberEIS-V375A28M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28M400B3
Related LinksV375A2, V375A28M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28M400B3 Details Description
Related parts for V375A28M400B3
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 200A TO244AB datasheet.pdf