Vicor Corporation V375A28M400B3
V375A28M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28M400B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28M400B3.pdf
Availability of V375A28M400B3
QUANTITY
V375A28M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28M400B3
Internal Part NumberEIS-V375A28M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28M400B3
Related LinksV375A2, V375A28M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28M400B3 Details Description
Related parts for V375A28M400B3
CAP FILM 0.043UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS R/A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8A 11.8 MOHM SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.100" 3MM 2LD datasheet.pdf
VARISTOR 35V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES 360 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf