Vicor Corporation V375A28M400BS3
V375A28M400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28M400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28M400BS3.pdf
Availability of V375A28M400BS3
QUANTITY
V375A28M400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28M400BS3
Internal Part NumberEIS-V375A28M400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.29A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28M400BS3
Related LinksV375A28, V375A28M400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28M400BS3 Details Description
Related parts for V375A28M400BS3
CONN CARDEDGE 40POS .100 X .200 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20POWERSO datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 32POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS DDR2 DIMM GLD datasheet.pdf
IC CROSSOVER SW 2:2 DUAL 40TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
IC CAPSENCE 32K FLASH 48QFN datasheet.pdf
DCMAM62PNM-F225 - MIL EQUIV datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
RES 34K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GP 1200V 120A SOT-227 datasheet.pdf