Vicor Corporation V375A28T600BG
V375A28T600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A28T600BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W
Datasheet Download
V375A28T600BG.pdf
Availability of V375A28T600BG
QUANTITY
V375A28T600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28T600BG
Internal Part NumberEIS-V375A28T600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21.43A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28T600BG
Related LinksV375A2, V375A28T600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28T600BG Details Description
Related parts for V375A28T600BG
RES SMD 37.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
CONN USB A RCPT R/A SMD SINGLE datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC ROSA APD TO-CAN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 480VAC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf