Vicor Corporation V375A2C160BL
V375A2C160BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A2C160BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V375A2C160BL.pdf
Availability of V375A2C160BL
QUANTITY
V375A2C160BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A2C160BL
Internal Part NumberEIS-V375A2C160BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency73.7%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A2C160BL
Related LinksV375A2, V375A2C160BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A2C160BL Details Description
Related parts for V375A2C160BL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
OSC VCXO 296.703297MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
TOOL DF6 CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf