Vicor Corporation V375A2E160BG
V375A2E160BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A2E160BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V375A2E160BG.pdf
Availability of V375A2E160BG
QUANTITY
V375A2E160BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A2E160BG
Internal Part NumberEIS-V375A2E160BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency73.7%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A2E160BG
Related LinksV375A2, V375A2E160BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A2E160BG Details Description
Related parts for V375A2E160BG
MOSFET N-CH 900V 3.6A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 30W 200V datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 340 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PSL-PR PLUGSERIES SPACER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.6A 90 MOHM TH datasheet.pdf