Vicor Corporation V375A2M160BS3
V375A2M160BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A2M160BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V375A2M160BS3.pdf
Availability of V375A2M160BS3
QUANTITY
V375A2M160BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A2M160BS3
Internal Part NumberEIS-V375A2M160BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency73.7%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A2M160BS3
Related LinksV375A2, V375A2M160BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A2M160BS3 Details Description
Related parts for V375A2M160BS3
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DVR 10OUT 24-TSSOP datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
AM-2161-SC4-8 PUSH ROD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
POLISH TOOL FOR DIN 41626 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FUSE 0.5A J/S SPEC datasheet.pdf