Vicor Corporation V375A2T160BN
V375A2T160BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A2T160BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V375A2T160BN.pdf
Availability of V375A2T160BN
QUANTITY
V375A2T160BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A2T160BN
Internal Part NumberEIS-V375A2T160BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.7%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A2T160BN
Related LinksV375A2, V375A2T160BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A2T160BN Details Description
Related parts for V375A2T160BN
CONN RECEPT 18POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 8MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 10X609.6MM RECT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE CONN 8POLE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf