Vicor Corporation V375A32H600B
V375A32H600B picture photo
Mfg. Part Number
V375A32H600B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W
Datasheet Download
V375A32H600B.pdf
Availability of V375A32H600B
QUANTITY
V375A32H600B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A32H600B
Internal Part NumberEIS-V375A32H600B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A32H600B
Related LinksV375A3, V375A32H600B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A32H600B Details Description
Related parts for V375A32H600B
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 500MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES 5.49M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CAP ALUM 7400UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf