Vicor Corporation V375A32T600BL
V375A32T600BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A32T600BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W
Datasheet Download
V375A32T600BL.pdf
Availability of V375A32T600BL
QUANTITY
V375A32T600BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A32T600BL
Internal Part NumberEIS-V375A32T600BL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A32T600BL
Related LinksV375A3, V375A32T600BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A32T600BL Details Description
Related parts for V375A32T600BL
AC/DC CONVERTER 2X15V 15W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 125VAC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
ELECT CONTROL PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf