Vicor Corporation V375A36C600BG
V375A36C600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A36C600BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W
Datasheet Download
V375A36C600BG.pdf
Availability of V375A36C600BG
QUANTITY
V375A36C600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36C600BG
Internal Part NumberEIS-V375A36C600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36C600BG
Related LinksV375A3, V375A36C600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36C600BG Details Description
Related parts for V375A36C600BG
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO15 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 220A TO-263-7 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CABLE 27COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
Connector Socket 87 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf