Vicor Corporation V375A36E400BN3
V375A36E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36E400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V375A36E400BN3.pdf
Availability of V375A36E400BN3
QUANTITY
V375A36E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36E400BN3
Internal Part NumberEIS-V375A36E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36E400BN3
Related LinksV375A36, V375A36E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36E400BN3 Details Description
Related parts for V375A36E400BN3
FIXED IND 470UH 50MA 42 OHM TH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DOOR ECONOGLAS 19" LOCKING datasheet.pdf