Vicor Corporation V375A36E500BN3
V375A36E500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36E500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36E500BN3.pdf
Availability of V375A36E500BN3
QUANTITY
V375A36E500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36E500BN3
Internal Part NumberEIS-V375A36E500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36E500BN3
Related LinksV375A36, V375A36E500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36E500BN3 Details Description
Related parts for V375A36E500BN3
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 33.333333MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TRI CON PIN 20 HGLD MACH THICK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 99MM datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X8R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf