Vicor Corporation V375A36E600BS2
V375A36E600BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36E600BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W
Datasheet Download
V375A36E600BS2.pdf
Availability of V375A36E600BS2
QUANTITY
V375A36E600BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36E600BS2
Internal Part NumberEIS-V375A36E600BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36E600BS2
Related LinksV375A36, V375A36E600BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36E600BS2 Details Description
Related parts for V375A36E600BS2
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
FLUX NO-CLEAN 10CC SYR SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 BI-COLOR datasheet.pdf