Vicor Corporation V375A36H500BF2
V375A36H500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36H500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36H500BF2.pdf
Availability of V375A36H500BF2
QUANTITY
V375A36H500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36H500BF2
Internal Part NumberEIS-V375A36H500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36H500BF2
Related LinksV375A36, V375A36H500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36H500BF2 Details Description
Related parts for V375A36H500BF2
RES SMD 4.22K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
QKE III HDR STR GXT WSL datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
TAP SWITCH DIALS datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf