Vicor Corporation V375A36H500BG
V375A36H500BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A36H500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36H500BG.pdf
Availability of V375A36H500BG
QUANTITY
V375A36H500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36H500BG
Internal Part NumberEIS-V375A36H500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W