Vicor Corporation V375A36H500BS
V375A36H500BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A36H500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36H500BS.pdf
Availability of V375A36H500BS
QUANTITY
V375A36H500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36H500BS
Internal Part NumberEIS-V375A36H500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36H500BS
Related LinksV375A3, V375A36H500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36H500BS Details Description
Related parts for V375A36H500BS
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ANT YAGI 10ELEM 450-470MHZ GOLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 105MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 10POS datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf