Vicor Corporation V375A36H600BL
V375A36H600BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A36H600BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W
Datasheet Download
V375A36H600BL.pdf
Availability of V375A36H600BL
QUANTITY
V375A36H600BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36H600BL
Internal Part NumberEIS-V375A36H600BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36H600BL
Related LinksV375A3, V375A36H600BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36H600BL Details Description
Related parts for V375A36H600BL
HEXHEAD BOLT NUT WASHER 2-56X1/2 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 8AWG SILVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 280 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 8V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf