Vicor Corporation V375A36M400BN3
V375A36M400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36M400BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V375A36M400BN3.pdf
Availability of V375A36M400BN3
QUANTITY
V375A36M400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36M400BN3
Internal Part NumberEIS-V375A36M400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36M400BN3
Related LinksV375A36, V375A36M400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36M400BN3 Details Description
Related parts for V375A36M400BN3
FIXED IND 1.1UH 13.8A 7 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
STRIPPER MOUNT datasheet.pdf
SLEEVE HOUSING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf