Vicor Corporation V375A36T400B2
V375A36T400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36T400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V375A36T400B2.pdf
Availability of V375A36T400B2
QUANTITY
V375A36T400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36T400B2
Internal Part NumberEIS-V375A36T400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36T400B2
Related LinksV375A3, V375A36T400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36T400B2 Details Description
Related parts for V375A36T400B2
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED LH351B WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf