Vicor Corporation V375A36T500BF2
V375A36T500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36T500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36T500BF2.pdf
Availability of V375A36T500BF2
QUANTITY
V375A36T500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36T500BF2
Internal Part NumberEIS-V375A36T500BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36T500BF2
Related LinksV375A36, V375A36T500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36T500BF2 Details Description
Related parts for V375A36T500BF2
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR HEX 20-TQFN datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC 1.5KE datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
RES 0.0 OHM 0.4W JUMP AXIAL datasheet.pdf