Vicor Corporation V375A36T500BL2
V375A36T500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36T500BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36T500BL2.pdf
Availability of V375A36T500BL2
QUANTITY
V375A36T500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36T500BL2
Internal Part NumberEIS-V375A36T500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36T500BL2
Related LinksV375A36, V375A36T500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36T500BL2 Details Description
Related parts for V375A36T500BL2
ENDPLATE 1.5MM WM BEIGE ZDU 4 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1:8 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf