Vicor Corporation V375A3V3C200BS2
V375A3V3C200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3C200BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V375A3V3C200BS2.pdf
Availability of V375A3V3C200BS2
QUANTITY
V375A3V3C200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3C200BS2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3C200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency78.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3C200BS2
Related LinksV375A3V, V375A3V3C200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3C200BS2 Details Description
Related parts for V375A3V3C200BS2
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 32LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 160POS 0.8MM SMT DUAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.64V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf