Vicor Corporation V375A3V3C200BS2
V375A3V3C200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3C200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V375A3V3C200BS2.pdf
Availability of V375A3V3C200BS2
QUANTITY
V375A3V3C200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3C200BS2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3C200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency78.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3C200BS2
Related LinksV375A3V, V375A3V3C200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3C200BS2 Details Description
Related parts for V375A3V3C200BS2
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 3V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 32 OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1505 datasheet.pdf
FOCAL LENGTH 16MM W/LOCKS datasheet.pdf